Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Rady‚ porady‚ odkazy


                   RADY, PORADY A ODKAZY NA CHOVATELE  

Zde budu psát své postřehy a různé rady pro chov králíčků.
Odkazy na další kolegy chovatele naleznete ve spodní části.Příjezd do nového domova

Pro králíčka jsou nejvíce vhodné větší přepravní boxy, např: pro kočku či menšího pejska, já zatím používám klasickou speciální přepravku pro hlodavce, ale Cedríček mi z ní asi brzo vyroste:)) Přepravka se hodí i na různé výlety a cesty, např: k veterináři

Před příjezdem domů je nutné králíčkovi připravit a zařídit bydlení ( viz Králíčci a bydlení)

Po přivezení domů by měl být králíček v klidu a nerušen, aby se mohl rozkoukat a zvykat si na nové prostředí. K dispozici by měl mít čerstvou vodu a seno, někteří chovatelé dávají králíčkovi s sebou do výbavy papání, na které byl zvyklý, je třeba se zeptat. Krmení, které králíček nikdy neměl a není na něj zvyklý může způsobit velké zažívací problémy!!

Zvykání na nový domov

Králíček je inteligentní zvířátko, je možné ho naučit nějakým dovednostem. V několika prvních dnech sledujte jeho chování, do jakého rohu klece začne čůrat, tam umístěte rohový záchůdek. Měl by pochopit, co po něm chcete:) Čistěte dle aktuálního znečištění, nejlépe po 2 - 3 dnech.

Králíček se velmi rád proběhne, komu by se chtělo sedět neustále v kleci:) Je ale důležité, zajistit všechny kabely, králíčci je s oblibou koušou a je jim jedno, jestli je to od Pc nebo nabíječky k telefonu.

Pokud ho přistihnete při nějaké činnosti, která se Vám nelíbí ( kouše koberec, nábytek, hrabe květiny...) nebijte ho, nekřičte!!!!!
Raději použijte varovný tón hlasu,nějaký nepříjemný zvuk, tlesknutí, králíček si to spojí a činnost nebude dál provádět.

Při hlazení buďtě jemní, mluvte na něj milým tónem a nehlaďte králíčka do úplného vyhlazení, hlazení by se pak stalo nepříjemnou záležitostí. Někteří králíčci ocení, pokud si k nim sednete nebo lehnete na podlahu a hladíte je na zemi.

Očkování a péče veterináře

Králíčka je vhodné nechat očkovat, a to proti myxomatoze a králičímu moru. Proti těmto dvěma pro králíčky smrtelným nemocem se očkuje již od 10. týdne věku miminka a poté se pravidelně opakuje každých 6 měsíců. Pokud se Vám bude zdát že králíček není zcela v pořádku, ihned navštivte veterináře, o životě králíčka někdy rozhodují minuty.

 


Krmení

SENO - seno je pro králíčky velmi důležité, ovlivňuje králíčkovo zažívání a funkčnost střev, zárověň je dobré pro obrušování stoliček, po jejich neobrušování se může stát, že se králíček nebude moci najíst.
KRMNÉ SMĚSKY - ve zverimexech či chovatelských potřebách je dnes již nepřeberné množství krmných směsí pro hlodavce. Stačí jen vybrat tu, která bude Vašemu králíčkovi chutnat a samožřejmě bude mít veškeré vitamíny a důležité látky.
PAMLSKY - jako pamlsek postačí kousek ovoce či zeleniny ( jablíčko, mrkvička, lís
dlubny...). Králíčkovi není vhodné podávat sladkosti jako je čokoláda nebo sušenky...je to na tloušťku a není to pro králíčka dobré. Nabídnout mu ale můžete tvrdý rohlík, housku či tvrdý chleba na okusování a obroušování zubů, větvičku z ovocného stromu také na ohlodávání. V chovatelských potřebách prodávají vitamínovou kostku ( sádru) na okusování a broušení zubů.
  Vše ale bude záležet na tom, co si Váš miláček oblíbí a co mu vonět nebude:)

Majda s Cedrikem papkají směs pro králíčky Darwin´s do které přidávám ovesné i pšeničné vločky. Moc jim to chutná. Jednou denně dostanou také zeleninku a ovoce, jednou týdně tvrdý chleba a kus tvrdé housky. Nyní jsem přešla na krmení od značky Vitakraft - Emotion Beauty + omega 6 beauty complex. Obsahuje všechno důležité, co by měl králíček při krmení dostávat,nádherně to voní a vypadá to opravdu úžasně. A jak jim to chutná...no nádhera. Je to sice dražší záležitost, ale zase mám jistotu, že jim dávám vše, co potřebují.

  


SAMOZŘEJMOSTÍ JE DENNĚ ČERSTVÁ VODA U KRÁLÍČKA

Ochočení a péče

   Po přivezení Májinky domů jsem si uvědomila, jak je nutné zvykat králíčka již od narození na přítomnost člověka. U Cedrika jsem neměla nejmenší problém zvednout ho, pomazlit se, česat ho. Byl na lidskou přítomnost zvyklý a neměl čeho se bát. Majdalenka je ustrašená, sedí v rohu záchůdku skrčená do malinké kuličky aby nebyla vůbec vidět a jakýkoliv zvuk či pohyb jí vyděsí tak, že dupe a lítá po kleci hledajíc skulinku k útěku. Naštěstí papá a pije, takže alespoň jeden šok z převozu vlakem je zažehnán. Bude to běh na dlouhou trať, získat si její důvěru, ale já věřím, že s láskou a péčí půjde vše rychleji.
 
Proto se budu snažit při mých odchovech věnovat miminkám tolik času, kolik budou potřebovat, již od narození je zvykat na lidskou přítomnost, vzruchy z okolí a chod domácnosti. Vynasnažím se, aby každý králíček, co od nás odejde do nového domova byl zvyklý na lidi, na různé vzruchy z okolí a nebyl bojácný. Protože co může být krásnějšího, než chlupatá kulička spokojeně odpočívající ve Vaší náruči.

Jak o Teddy králíčka pečovat v zimě a v létě??

Léto:  Teddy mají velmi hustou srst, takže může nastat případ, že se králíček přehřeje. Dá se tomu předejít následujícími způsoby. V případě, že máte domek se zahrádkou, je ideální umístit králíčka na léto přes den ven. Samozřejmě, že mu musíte připravit vhodný výběh s místem, kde se může schovat před sluníčkem, např.: dřevěná boudička, s miskou na vodu a granulky. Nejvíce ocení samozřejmě travičku, ale nějaké tuhé krmivo by také měl mít k dispozici. Venku bude na čerstvém vzduchu, chladnější zem ho bude příjemně chladit a bude to pro něj vítané zpestření. Dobře výběh zajistěte proti útěku. Pokud zahrádku nemáte, dobře poslouží i balkon či lodžie. Platí tam to samé jako na zahrádce : místo na úkryt se stínem, voda, granulky a travička- nejlépe pampeliškové listí - dobře omyté!! Pokud máte balkon s mřížemi, kam by se mohl králíček protáhnout, zajistěte je pletivem, aby nevypadl. Někdy také poslouží namočená utěrka, kterou králíčka přikryjeme, ochladí ho a zároven si může s ní hrát:)  !!!! Pokud budete králíčka brát ven, nezapomente ho mít naočkovaného a preventivně podávejte tabletky proti červíkům!!!!

Zima:  V zimě starosti s přehřátím většinou nemíváme. Pokud máte králíčka umístěného v blízkosti topení, moc dobré to není. V zimě ho nemíváme přímo u topení, kterým běžně topíme, klec by měla být minimálně půl metru od něho. Může být i v chladnější místnosti, díky dlouhé srsti dobře snáší i menší chlad.

Jak poznám, že je králíčkovi zima??  Nejméně osrstěné místo na Teddy králíčkovi bývají ouška. Proto, když chceme poznat, zda mu je zima či teplo,sáhneme právě na ně. Když mu je zima, uši budou studené a pokud teplo, budou teplé.

Prázdniny a dovolená - co s králíčkem??

Před odjezdem na dovolenou je nutné se zamyslet nad tím, kam své zvířátko umístit. Pokud trávíte léto na chalupě se zahrádkou, není problém jej převést tam. Na zahradě mu uděláte výběh se schovávačkami, bude na čerstvém vzduchu a bude mít k dispozici mnoho prostoru k běhání. Pokud jedete k moři, domluvte se např. s kamarádem, sousedem, zda by Vám králíčka po dobu co budete pryč nepohlídal. Řekněte mu, jak a co by měl dělat, jak krmit. Zvířátko svěřujte pouze té osobě, kterou znáte a máte k ní důvěru, že se na zvířátko příjde alespon 1x denně podívat a obstará jej. Králíček dokáže být sám jen asi 2-3 dny, pokud k němu nikdo přes tuto dobu nepříjde, králíček chřande, dochází mu papání, čerstvá voda v napáječce. Pokud je to jen trochu možné, berte raději králíčka s sebou na dovolenou, je to nejlepší řešení. Budete mít nad ním dohled a hlavně jistotu, že má vše co potřebuje a bude s Vámi v těch nejhezčích dnech v roce:)


Na co pamatovat

Mějte na paměti, že i když Teddy králíček vypadá jako plašová hračka, není tomu tak!!! Proto s ním zacházejte jako s živým tvorem.
Pamatujte, že zvířátka jsou po celý svůj život závislá pouze na nás, kvalitní péče a starost o ně se projeví na délce jejich života.
Vychovávejte a hlavně berte zvířátko jako právoplatného člena Vaší rodiny, dávejte mu lásku a bohatě se Vám za to odmění :)
I přesto, že jsou Teddíci vhodní pro každého, nedoporučuji je alergikům. Jejich dlouhá a jemná srst se musí udržovat a při česání jemné chloupky poletují. Já sama alergik nejsem, ale velmi často si vytahuji chloupky z řas a očí a není to moc příjemné. Proto takhle varuji předem, než si Teddíka pořídíte a po čase ho budete muset dát pryč z důvodu alergie někoho v rodině...což bych moc nerada, protože králíčci si tvoří velmi silný vztah s páníčkem a každý přesun či změna je velmi rozhodí. To samozřejmě neplatí když je králíček malinký a putuje do nového domova. Ale i v tomto případě je nutná velká opatrnost, aby nebyl malinký králíček vystresovaný. Počáteční šok z převozu může trvat i několik dní. Většinou ale přejde pár hodin po dovezení.

Mohu vřele doporučit internetový obchůdek miniShop.kralici.cz - na svých stránkách mají opravdu velký výbět všeho možného pro králíčky i jiná zvířátka za docela lidské ceny, rozhodně levnější než ve zverimexech. Jsem velmi spokojená a moji ušáci také. Určitě se mrkněte na jejich stránky, najdete je na odkaze www.kralici.cz


!!! Podle § 620 občanského zákoníku se na živá zvířata vztahuje záruční doba 6 týdnů. To samozřejmě neznamená, že Vám prodávajíci vrátí peníze v případě, že si svůj nákup rozmyslíte, zjistíte že zakoupené zvířátko nesplňuje Vaše představy nebo že ho utrápíte nevhodnou péčí.  Pokud ale během této doby zvíře onemocní nebo uhyne a Vy prokážete, že bylo nemocné již v době koupě ( např.:pitevní zpráva potvrdí, že mělo vrozenou chorobu ), rozhodně máte na reklamaci nárok a podle ustanovení § 598 občanského zákoníku můžete kromě kupní ceny požadovat i úhradu nutných nákladů, které vznikly v souvislosti s uplatněním práv z odpovědnosti za vady ( tedy laboratorní vyšetření, pitvu). Pokud Vám tedy uhyne zvíře do 6 týdnů po zakoupení, rozhodně ho nechejte pitvat, nejlépe ve Státním veterinárním ústavu. !!!

Prosíme, nepodporujte kosmetiku a jiné výrobky testované na zvířatech, zvířata nám náš život nekazí, naopak zpříjemňují, dopřejme jim také šťastný život bez bolesti. Děkujeme...

 

ODKAZY NA CHOVATELE TEDDY

www.malazoo.websnadno.cz
www.teddyzuru.wbs.cz-chov teddy zrušen, nyní chov osmáků
www.teddykralicci-nachodsko.wbs.cz
www.hostynkymountains.wz.cz
www.r-s.wz.cz
www.kralici.cz
www.teddysokolovsko.websnadno.cz
www.horky.eu
www.kralicimazlici.estranky.cz
www.alikovabouda.wbs.cz
www.chschristina-teddy.wbs.cz
www.kralicizakrslici.estranky.cz
www.teddyandromeda.webnode.cz
www.zavatasamota.estranky.cz
www.kralici-odlesa.websnadno.cz
www.teddy-hobby.blog.cz
www.zsipkoveruze.estranky.cz
www.teddykralicci.estranky.cz
www.zkrnovskychudoli.wbs.cz
www.acro-teddy.euweb.cz
www.teddici.wbs.cz
www.teddyzoziliny.wbl.sk
www.teddyberanci.websnadno.cz
www.zajacikzubok.estranky.cz
www.teddy.kx.cz
www.aries.wbs.cz
www.teddykralicci-ostrava.wbs.cz
www.teddy-club.websnadno.cz
www.teddyzezamku.over.cz
www.mahtielky.webnode.cz
www.teddikmaiky.websnadno.cz

 
TOPlist
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek